مشترک تصویر بازیگر سرگرمی مهراوه شریفی نیا

مشترک: تصویر بازیگر سرگرمی مهراوه شریفی نیا سرگرمی چه خبر از کجا ؟ در حاشیه

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی شناسایی دو ماده تازه جهت ساخت باتری های کارآمد و ارزان

محققان دانشگاه ETH Zurich در سوییس دو ماده تازه را شناسایی کردند که یکی خاصیت ضدخورده شدن دارد و جهت اتصالات باتری مناسب است و دیگری ماده ای مناسب قطب مثبت باتر

شناسایی دو ماده تازه جهت ساخت باتری های کارآمد و ارزان

شناسایی دو ماده تازه جهت ساخت باتری های کارآمد و ارزان

عبارات مهم : باتری

محققان دانشگاه ETH Zurich در سوییس دو ماده تازه را شناسایی کردند که یکی خاصیت ضدخورده شدن دارد و جهت اتصالات باتری مناسب است و دیگری ماده ای مناسب قطب مثبت باتری است که شاخصه های فنی کارآمدی دارد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این دو ماده امکان تولید باتری های آلومینیومی پیشرفته تر را فراهم می کند. از آنجا که مایع الکترولیت باتری های آلومینیومی دارای خاصیت خورندگی بسیار شدید است و حتی فولاد و پلاتین را نیز می خورد، محققان تلاش زیادی را صرف یافتن موادی کرده اند که به وسیله این الکترولیت ها خورده نشود و بالاخره این شاخصه را در نیترید تیتانیوم یافتند که ماده ای سرامیکی با رسانش الکتریکی اوج است.

این ماده از دو عنصر کم کاربرد تیتانیوم و نیتروژن ساخته می شود و تولید آن ساده هست. قطب منفی باتری های آلومینیومی از فلز آلومینیوم ساخته می شود و قطب مثبت این باتری ها معمولا از جنس گرافیت هست. اکنون محققان ماده جدیدی را شناسایی کردند که ظرفیت ذخیره سازی انرژی آن با گرافیت برابری می کند ولی نوعی هیدروکربن با ساختار مولکولی زنجیری است.

شناسایی دو ماده تازه جهت ساخت باتری های کارآمد و ارزان

آزمایشات اولیه محققان نشان می دهد این ماده که پلی پیرن نام دارد، ماده ای ایده آل جهت قطب مثبت باتری های آلومینیومی هست. لیکن در زنجیره های مولکولی این ماده فضای بسیار زیادی خالی می ماند و امکان ورود یون های نسبتا بزرگ الکترولیت را به درون ساختار الکترود فراهم می کند.

یکی از شاخصه های الکترودهای متشکل از پلی پیرن این است که می توان خصوصیاتی از جمله میزان تخلخل آن را جهت کاربردهای خاص کنترل کرد. این در حالی است که گرافیت مورد استفاده در باتری های کنونی یک ماده معدنی است و از نقطه نظر شیمیایی نمی توان آن را عوض کردن داد.

محققان دانشگاه ETH Zurich در سوییس دو ماده تازه را شناسایی کردند که یکی خاصیت ضدخورده شدن دارد و جهت اتصالات باتری مناسب است و دیگری ماده ای مناسب قطب مثبت باتر

با توجه به زیاد کردن روزافزون به باتری ها جهت ذخیره سازی الکتریسیته، نیاز به تولید باتری هایی با کارآیی بالاتر و بهای تمام شده است کمتر بیش از هر وقت دیگری احساس می شود. باتری های یون لیتیوم که در حال حاضر به عنوان منبع قابل حمل توان الکتریکی کاربرد زیادی دارند، با وجود وزن کم، قیمت بالایی دارند و پایداری آن ها کم است و گزینه مناسبی جهت ذخیره بلندمدت توان الکتریکی محسوب نمی شود.

در مقابل، فلزات ارزان قیمتی مانند آلومینیوم، منیزیم و سدیم گزینه ای مقرون به صرفه و در دسترس جهت ذخیره توان الکتریکی در آینده هستند. با وجود این که هنوز چنین باتری هایی در مرحله تحقیقات اولیه قرار دارند و وارد کاربردهای صنعتی نشده اند، این تحقیقات زمینه را جهت استفاده گسترده از نسل تازه باتری های آلومینیومی فراهم می کند.

واژه های کلیدی: باتری | محققان | شناسایی | الکتریکی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz